Haber

Kocaeli’de Mevduat Dolandırıcılığı Tuzağı Kaydedildi

Kocaeli’deki mevduat dolandırıcısının dolandırıcılığı görenleri hayrete düşürdü. Telefonun ucundaki dolandırıcının “Yabancı bir ülkede ayılırlardı. Bizim malımız çok. Aynı araba ile 6 ay arayla 3 kez adamı dolandırdım” dediği anlar saniye saniye kaydedildi.

Online alışveriş sitelerine kayıt olan dolandırıcılar, siteye düşük fiyatlara geçersiz reklamlar ekliyor. Söz konusu ilanlarda daha çok diğer araçlara ait fotoğraf ve bilgiler kullanılmaktadır. İlana aşık olan alıcı, numarayı arayarak araç hakkında bilgi alıyor. Bu sırada dolandırıcı, diğer alıcıların da araçla ilgilendiğini ve bir ön ödeme karşılığında ilanı kaldırabileceğini söylüyor. Kocaeli’de yaşayan Emrah Katak, bir internet alışveriş sitesinden araç almak isterken depozito dolandırıcılığıyla karşılaştı. Şahısla yaptığı konuşmayı kayda alan Atak, dolandırıcının küstah hallerine ne olduğunu şaşırdı.

“Sen uyu, ben kasiyerim”

İlanı gördüğünü söyleyen Katak, “Gece 01.00 sıralarında araba kaza yaptı. Arkadaşımı aradım arabayı almak için. Çarşambaya kadar evinin satılacağını ve acil paraya ihtiyacı olduğunu söyledi. ‘Tamam arabayı göreyim, görüntülü konuşalım. Arabanın depozitosunu bırakayım’ dedim. iş mi yapıyorsun?’ Sorduğumda “Galeri sahibiyim” dedi, “Seni yormak istemem, yorgun bir adamsın. Sen yat, ben kasiyerim.” Ondan sonra iş başka bir hal aldı. Geçimimi sağlıyorum, eşim, arkadaşım, çevrem olmadığı için bu yola başvurmak zorundayım” dedi.

“6 ayda 3 kez aynı araçtan aynı kişiyi dolandırdım”

Şahsın aynı yöntemle birçok kişiyi dolandırdığını söyleyen Katak, “Kendisine ‘Bu kişiler size neye dayanarak depozito gönderiyor’ diye sordum. Kendisine sordum, “Abi bizim memlekette çok mal var, yurt dışında da olsa çözmüşler zaten. Aynı adamı aynı araçtan 6 ayda 3 kez dolandırdım. Maalesef halkımız bundan ders almıyor” dedi.

“Ekmeğime taş koymazsanız sevinirim”

Sohbet ilerledikçe telefonunun şarjı düşen dolandırıcının küstahlığına şaşıran Katak, “Abi şu an çok müşteri arıyor, pilim zayıf, kapatırsak işime yarar” dedi. Sonra telefonu kapattık. Dakikalar sonra kaydedince sosyal medyaya attım, yayıldı”. – KOCAELİ

haberlapseki.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu