Haber

İran’da ikinci Mahsa Amini olayı: 16 yaşındaki kız hayatını kaybetti

Başörtüsü zorunluluğu tartışmalarına yol açan Mahsa Amini’nin ölümünün ardından İran yeni bir krizle karşı karşıya kaldı. Başkent Tahran’da 1 Ekim’de ahlak polisi tarafından dövüldüğü iddia edilen 16 yaşındaki Armita Geravand, Şuheda Meydanı durağında metroya bindikten sonra rahatsızlanırken, götürülen genç kızın durumunun iyi olduğu belirtildi. Fajr Hastanesi’ne gidiş kritikti. Armita’nın geçtiğimiz hafta beyin ölümü yaşadığı açıklanmıştı.

İran basınının yayınladığı olaya ilişkin güvenlik kamerası görüntülerinde, genç kızın bir grup tarafından trenden indirildiği ve baygın, hareketsiz durduğu görüldü.

Muhalif kaynaklar, genç kızın zorunlu başörtüsü kurallarına uymadığı ve bu süreçte bilincini kaybettiği için fiziksel saldırıya uğradığını iddia ederken, İranlı yetkililer bu iddiaları kabul etmedi.

ÖLÜM NEDENİ: “BEYİN HASARI NEDENİYLE KOMA”

İran’ın resmi haber ajansı IRNA, Armita’nın günlerdir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu. Genç kızın beyin hasarı nedeniyle koma sonucu hayatını kaybettiği kaydedildi.

MAHSA’NIN ÖLÜMÜNDEN BİR YIL SONRA

Olay, İran’da aylarca süren, yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği, binlerce kişinin gözaltına alındığı protestolara yol açan Mahsa Amini’nin ölümüne benzetiliyor.

22 yaşındaki Amini, geçen yıl eylül ayında Tahran’da ahlak polisi tarafından “başörtüsünü düzgün takmadığı” gerekçesiyle gözaltına alınmış ve 3 gün sonra gözaltında hayatını kaybetmişti.

haber-ortahisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu