Haber

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili ile görüştü

ÇENGDU, 28 Temmuz (Xinhua) — Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu’da Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili ile bir araya geldi.

Garibashvili, 31. FISU Dünya Üniversite Yaz Oyunları’nın açılış törenine katılmak ve Çin’i ziyaret etmek için Chengdu’da bulunuyor.

Cuma günkü görüşmede Xi, diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 31 yılda Çin ve Gürcistan’ın siyasi karşılıklı inançlarını güçlendirdiğini ve çeşitli alanlarda işbirliğinde önemli başarılar elde ettiğini söyledi.

Xi ayrıca, Garibaşvili’nin ziyareti sırasında her iki tarafın da Çin-Gürcistan stratejik ortaklığının kurulduğunu duyuran ortak bir bildiri yayınlayacağını söyledi.

Xi, Çin ve Gürcistan’ın bu hamleyi yeni bir başlangıç ​​noktası olarak görmeleri ve ikili ilişkileri stratejik ve uzun vadeli bir perspektifle planlamaları, stratejik ortaklığın sağlam ve istikrarlı gelişimini teşvik etmeleri ve her iki ülkenin kalkınması ve canlanması için ivme sağlaması gerektiğini kaydetti.

haber-mesudiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu