Haber

ABD’de kiralık katil olmak için başvuran asker tutuklandı

Chloe Kim | BBC Haberleri, Londra

ABD’de Tennessee Ulusal Hava Muhafızları’nda görev yapan bir asker, hicivli “Rent-a-Hitman” web sitesine iş başvurusunda bulunduktan sonra tutuklandı.

Duruşma belgelerine göre 21 yaşındaki Josiah Ernesto Garcia, ailesini geçindirmek için paraya ihtiyacı olduğunu ve bu yüzden kiralık cinayete başvurduğunu söyledi.

Söz konusu site ilk olarak 2005 yılında bir siber güvenlik şirketinin reklamını yapmak için oluşturulmuş ve gözden düştükten sonra kiralık katil olmak için iş başvurusunda bulunmaya da izin veren bir hiciv sitesine dönüştürülmüştür.

FBI’a göre, Garcia özgeçmişini Şubat ayı ortasında bu siteye göndererek askeri deneyimini ve tüfek kullanma becerilerini vurguladı.

BBC’nin ABD’deki ortağı CBS News, Garcia’nın Temmuz 2021’de askere gittiğini ortaya çıkardı.

Siteye başvurduktan sonra yanıt alamayan Garcia, siteyle tekrar iletişime geçti.

Bunun üzerine site FBI’a durumu bildirdi ve FBI’ın direktifleri doğrultusunda yanıtlar yazmaya başladı.

FBI’a göre, Garcia, yakında doğacak çocuklarına bakmak için yapacağını söyleyerek, bilinmeyen bir casusun birini 5.000 $ karşılığında öldürme teklifini kabul etti.

Daha sonra bir casus onu bir parkta karşıladı ve ödemenin ilk yarısı olan 2.500 doları ve öldürmek istediği kişi hakkında bilgi içerdiğini söylediği bir paket verdi.

Tennessee’deki savcılıktan yapılan basın açıklamasına göre, şartlar üzerinde anlaştıktan sonra Garcia, cesedin bir fotoğrafına ihtiyaçları olup olmayacağını sordu.

Ardından tutuklandı ve evi arandı.

Kolluk kuvvetleri de konutta yarı otomatik bir silah buldu.

Garcia, arama emri çıkarsa 10 yıla kadar hapis yatabilir.

habergorele.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu