Haber

ABD’de yayınlanan 6 Ocak Komitesi’nin özet raporu

ABD’de 6 Ocak 2021’de düzenlenen kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi Özel Komitesi, eski ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik azil tavsiyelerini içeren nihai raporunun özetini yayınladı.

Heyet, oybirliğiyle kabul ettiği ve 21 Aralık’ta tamamını yayımlamaya hazırlandığı raporun özet bölümünü kamuoyuyla paylaştı.

Raporda, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın, Trump’ın Avukatı John Eastman ile birlikte Adalet Bakanlığı’na “diğer kişileri” görevden alma tavsiyesinde bulunduğu ve bakanlığın elindeki araçları komiteden daha fazla delil elde etmek için kullanabileceğine dikkat çekiliyor.

Trump’ın seçim gecesi “sahte zafer” ilan etmesinin önceden planlandığına dikkat çekilen raporda, komitede konuşmayı reddeden Cumhuriyetçi Kongre üyeleri hakkında disiplin soruşturması açılması çağrısı da yapılıyor.

Raporda ayrıca Trump’ın komitede söz alan eski danışmanları ve yakın arkadaşlarının sözlerine de sıklıkla yer veriliyor.

6 Ocak Soruşturma Komitesi

ABD’de 6 Ocak 2021’de düzenlenen kongre baskını soruşturmak üzere Haziran 2021’de kurulan Temsilciler Meclisi Özel Komitesi, bugüne kadar 8 açık oturum düzenleyerek binden fazla kişinin sözünü zımnen veya alenen aldı. ve on binlerce sayfalık belgeyi inceledi.

6 Ocak soruşturma heyetinin görev süresi bu yıl sonunda doluyor.

Komite, Trump’a yakın birçok kişiyi ifade vermeye çağırdı ve bu çağrılara uymayan Trump’ın eski danışmanı Steve Bannon ve eski özel sekreteri Mark Meadows, “Kongre’yi aşağılamakla” suçlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu