Haber

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi: Rusya, Ukrayna limanlarını bombalayarak büyük bir gıda krizine neden oluyor

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi anlaşmasından çekilmesinin ardından Ukrayna limanlarını bombalayarak büyük miktarlarda tahıl yaktığını belirterek, son gelişmelerin “büyük bir gıda krizine yol açacağını” söyledi.

Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Borrell, Ukrayna’daki durumun gündem maddelerinin başında geldiğini belirtti.

Rus ordusunun son günlerde Ukrayna’nın Odessa limanındaki altyapıyı bombaladığını, 60 bin ton tahılın yakıldığını belirten Borrell, “Rusya sadece tahıl anlaşmasından çekilmedi. Tahıl da yakıyorlar.” söz konusu.

Rusya’nın eylemlerini “barbarca” olarak nitelendiren Borrell, “Bu, dünyada büyük bir gıda krizine neden olacak” dedi. dedi.

AB, Ukrayna’ya 20 milyar avroluk destek sözü verdi

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın da toplantıya video konferans yoluyla bağlanacağını kaydeden Borrell, Ukrayna’ya uzun vadede nasıl destek vereceklerini tartışacaklarını bildirdi.

Ukrayna’ya askeri destek sağlamak için kullanılan Avrupa Barış Fonu’nun “çok ciddi miktarda” artırılması gerektiğini belirten Borrell, bunun için bir plan hazırladığını ve bakanların planı onaylayacağını umduğunu söyledi.

Hazırladığı teklifte rakam belirtmeyen ve önce bakanların onayını alması gerektiğini söyleyen Borrell, “Ukrayna’nın aydan aya değil, uzun vadeli bir yapıya ve her zaman takviyeye ihtiyacı var” dedi. terimini kullandı.

Uluslararası basında AB’nin Ukrayna’ya uzun vadeli askeri destek için 20 milyar Euro ek kaynak sağlamaya hazırlandığı iddia edildi.

omerli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu